Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Kochani, Narcyz przesyła kolejne wieści. Jest już po operacji. Aby zminimalizować ilość znieczuleń, został również wykastrowany.
Klinika przekazuje, że "zabieg zniósł bardzo dobrze, powolne wprowadzenie jedzenia już nie. Opiekunka z DT mówi że bardzo się awanturował w nocy, że chce jeść."
Podczas zabiegu:
"Wykonano stabilizacje żuchwy w okolicach spojenia z zastosowaniem cerklażu za kłami wraz ze wzmocnieniem kompozytowym na stelażu z drutu (0.04). Założono szwy ograniczające otwieranie jamy ustnej. Zaleca się kontrolę co tydzień oraz pierwszą kontrolę radiologiczną po 4 tygodniach - ewentualne podjęcie decyzji o zdjęciu stabilizacji oraz ocena zgryzu, ewentualne usunięcie zębów powodujących niedomykanie szczęki "
Dziękujemy za wsparcie jakie okazaliście Narcyzowi. Kolejne wieści wkrótce.
Dalsze losy Narcyza możecie śledzić na stronie https://psy.centaurus.org.pl/psy/narcyz/
Zapraszamy!
Zamieszczamy najnowsze informacje jakie otrzymaliśmy z kliniki:
"Dzień dobry, Narcyz już po konsultacji ze stomatologiem, badanie w sedacji pokazało, że jest lepiej niż wskazywał na to Opis TK. Zabieg musi się odbyć, ale nie będzie tak rozległy.
Poniżej załączam opis b adania :
Opis wywiadu
Badanie w sedacji przed podjęciem decyzji o zabiegu repozycji i stabilizacji złamań w obrębie żuchwy i szczęki.
Opis badania
Po oględzinach w premedykacji podjęto stwierdzono:
-pełną ruchomość żuchwy względem szczęki – brak fizycznej przeszkody ze strony stawów żuchwowo - skroniowych
-niestabilność w odcinku donosowym żuchwy – po ustabilizowania kły żuchwy osadzone prawidłowo w zgryzie – możliwość całkowitego zamknięcia jamy ustnej
-Brak widocznych zaburzeń w wymianie uzębienia mlecznego na satałe (susp kot jest nieco młodszy niż wg wcześniejszej oceny -ok 6 miesięcy (?))
W związku z młodym wiekiem zwierzęcia, dość dobrą funkcjonalnością zgryzu oraz spodziewanym wzrostem czaszki zaleca się wykonanie stabilizacji żuchwy w odcinku donosowym z zachowaniem kła, który znajduje się w przełomie w celu lepszej stabilizacji
-kontrola RTG kła żuchwy za około 6 miesięcy w celu określenia jego żywotności oraz ewentualne podjęcie decyzji o leczeniu kanałowym/usunięciu zęba
-założenie ograniczenia zbyt szerokiego otwierania się jamy ustnej w celu utrzymania prawidłowych warunków zgryzowych
Ze względu na młody wiek zwierzęcia, przewidywany czas przetrzymania stabilizacji to ok. 4 tygodnie"
Kochani, w imieniu Narcyzka, kliniki oraz swoim, z całego serca dziękujemy za ogromną pomoc. I nadal zapraszamy do śledzenia jego losów, będziemy Was informowali o dalszym leczeniu.
Kochani, kolejne wieści od Narcyza.
Leczenie nadal w toku co powoduje znaczny wzrost kosztów, prosimy bardzo o pomoc dla Narcyzka.
Opis z wykonanego TK W przerażający sposób obrazuje ile cierpienia musiał znieść, zanim trafił do kliniki (praktycznie każda kość trzewioczaszki jest u niego złamana). Lekarze musieli usunąć oko, ale po zabiegu kot czuje się o wiele lepiej. Niestety, najprawdopodobniej bedzie wymagał dalszych zabiegów związanych ze złamaniem żuchwy i stawu ( czeka na konsultacje chirurga). Z dobrych informacji - nie ma już niedoborów witaminowych oraz żelaza. Lekarze opanowali także niedokrwistość.
Kot po mimo tych urazów jest wesoły, bawi się i ma wielki apetyt - mamy już 2kg !
Tomografia komputerowa głowy, bez kontrastu:
Badanie wykonano techniką spiralną, wielorzędową, rekonstruowano warstwami 0,6 mm, w oknie kostnym i tk. miękkich.
Złamanie żuchwy w spojeniu, szczelina przełomu przebiega skośnie i obejmuje lewy wyrostek zębodołowy kła żuchwy z jego otwarciem w rejonie wierzchołka korzenia w/w zęba.
Złamanie podłużne gałęzi żuchwy prawej na wysokości wyrostka kłykciowego, bez istotnej dyslokacji.
Złamanie odpryskowe wyrostka kłykciowego żuchwy prawej z subluksacją stawu skroniowo-żuchwowego prawego.
Złamania wielokrotne nosa, głównie po stronie lewej, obecne są także lokalne ubytki nekrotyczne małżowin nosowych oraz wysięk, większy w jamie nosowej lewej.
Złamanie kości podniebiennej lewej w okolicy wyrostków zębodołowych zębów trzonowych szczęki, obecne także złamanie kości klinowej ze zniekształceniem obszary nozdrzy tylnych oraz zatok klinowych.
Gałki ocznej lewej brak - stan po usunięciu - w oczodole obecny pęcherzyk gazu.
Gałka oczna prawa bez zmian urazowych, niewielki krwiak w przestrzeni zagałkowej, obecne także złamania ściany kostnej oczodołu prawego, bez istotnych dyslokacji.
Pęknięcie podstawnej części k. czołowej lewej w linii przy k. klinowej i na granicy z blaszką sitową.
Skośne złamanie podstawnej części k. czołowej lewej obejmujące również skrzydło k. klinowej.
Mózgowie bez widocznych zmian urazowych.
Puszka bębenkowa prawa powietrzna prawidłowo.
Lewa puszka bębenkowa o lekko pogrubiałej ścianie, w ok. 80% wypełniona przez wysięk - zapalenie?
Struktury kostne ucha wewnętrznego obustronnie prawidłowe
Jutro Narcyz jedzie na kolejną konsultacje, koszt konsultacji to 120 zł + premedykacja ( bez tego oględziny jamy ustnej Narcyzka są niemożliwe). Pani doktor wyceniła zabieg na około 1300zł ale ostateczna kwota będzie znana po badaniu.
To kolejne duże koszty ale bez kontynuacji leczenia, Narcyz nie ma szansy na życie bez bólu.
Prosimy o pomoc.
Tym samym podniesiona zostaje kwota zbiórki oraz wydłużony jej czas.
W pierwszej kolejności lekarzom udało się opanować zapalenie układu oddechowego u Narcyza, niestety długotrwający stan zapalny oraz niedożywienie sprawiły ze pojawiła nam się niedokrwistosc, musieliśmy zlecić dodatkowe badania, ale również jesteśmy na dobrej drodze. Oko wygląda coraz lepiej, jeżeli nadal będzie się tak goić - jest bardzo duża szansa, ze je zachowamy. Obecnie największym problem jest złamanie żuchwy u Narcyza. Podejrzewamy, że do urazu doszło również w stawie. Rtg nie jest w pełni diagnostyczne w tym momencie. Konieczne będzie wykonanie TK, aby uwidocznić wszystkie nieprawidłowości i opracować plan leczenia."
Narcyz został znaleziony na przystanku. Wśród wielu obojętnie mijających go osób, znalazł się ktoś, kto się pochylił nad konającym kotem. Podniósł, zaniósł do pobliskiej kliniki.
Narcyz jest w klinice pod opieką lekarzy. Zdjęcia powiedzą więcej niż jakiekolwiek słowa.
Najprawdopodobniej jest po wypadku komunikacyjnym, z larwami much, pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi, urazem żuchwy. Wymaga dalszej diagnostyki, ale na ten moment lekarze robią co w ich mocy, by go ustabilizować. Sprawić by przeżył.
Prosimy, pomóżcie go ratować. Wesprzyjcie diagnostykę i leczenie. Choć nie wygląda to jest to młody, około roczny kot. Testy FIV/FELV wyszły ujemne - wątroba i nerki pracują prawidłowo. Ma szansę na dobre życie, ale bardzo potrzebuje Waszej pomocy.
---------------------------------
Fundacja Centaurus działa w imieniu zwierząt od 2006 roku. Jest organizacją non profit. Centaurus to ponad 1000 ocalonych koni, 50 osiołków, paręset psów, wiele kotów, liczne zwierzęta gospodarskie. One wszystkie żyją dzięki takim osobom jak Ty. Bez tego wsparcia, ratowanie nie byłoby możliwe.
Z całego serca dziękujemy Ci za pomoc.
Masz pytania? Zadzwoń 518 569 488 - Ania
Ładuję...