Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
3 grudnia 2014 r. otrzymaliśmy telefon z prośbą o pomoc dla bezdomnej jamniczki zamarzającej w zawierciańskim lesie. Wyczuła ją fundacyjna Coffie - nasza suczka wyadoptowana przed kilkoma miesiącami do rodziny. Potężnie szczekała, wzbudzając niepokój nowych właścicieli, Zareagowali na ten sygnal i udali się w tę stronę, w którą wskazywała pobudzona Coffie. Ich oczom ukazał się przykry widok. Starsza wiekiem, ślepa jamniczka potężnie drżała z zimna. Nie miała już sił, aby się poruszać...
Tylne łapki sprawiały wrażenie porażonych. Dopiero po trzech dobach ogrzewania jamniczego ciałka okazało się, że to nie było porażenie całkowite. Sunia doznała prężenia mięśni z wychłodzenia. Jamniki są ciepłolubne. Nie mają podszerstka chroniącego przed chłodem. Ich krótkie łapki cierpią na mrozie. Udzielający pomocy poszukiwali właścicieli psinki - bezskutecznie. Jedynie pozyskali smutną informację, iż bida była widziana od siedmiu dni błakająca się po centrum Zawiercia. Tym sposobem zwierzątko trafiło pod opiekę naszej fundacji.
W wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego postawiono diagnozę sugerujacą konieczność natychmiastowego nawodnienia dożylnego. Suczka byla tak silnie odwodniona, że skóra łapana w palce lekarza "stała". Fałdy skórne nie rozluźniały się. Można ten objaw dostrzec na zdjęciach. Małżowiny uszne są "łyse", co sugeruje zaburzenia hormonalne a więc kosztowną diagnostykę. Taka sama zmiana jest również na ogonie. Oczęta psinki pokrywa zaćma. Do miseczki zbiża się dzięki węchowi. Apetyt jej dopisuje. Niestety, łapczywie przyjmuje potężne iości wody i natychmiast ją wydala. Nefryty nie filtrują moczu. W pomieszczeniu unosi się metaliczny zapach. Zdarza się, że mocz oddaje również w czasie głębokiego snu. Odsypia bezdomność.
Lekarz wet. wykonała analizę krwi i moczu. Wykluczyła cukrzycę. Podejrzewa moczówkę prostą. Włączyła leczenie "Benakor" 5 mg 1/3 tabl. oraz "Ipakitine" 2 x dziennie po 1 g. Badań diagnostycznych przed psinką sporo. Między innymi RTG, USG. Kalkulując koszty wterynaryjne włącznie z dietą - na sam start potrzebujemy 800 zł. Z góry wszystkim darczyńcom dziękujemy.
Laden...