Ratując jedno zwierzę nie zmienimy świata, ale dla tego zwierzęcia zmieni się cały świat!
Fundacja Pegasus od 2002 roku ratuje konie przed katorżniczą pracą, zaniedbaniem i śmiercią. Pod skrzydłami Pegasusa schronienie znalazły także osły, koty i psy. Przez dwa fundacyjne ośrodki przeszło ponad trzysta zwierząt! Jedne zadomowiły się na wiele lat, inne były tylko przez chwilę. Wszystkie uratowane od koszmaru wielogodzinnego transportu do rzeźni, ocalone przed bezdomnością, każde wyniszczone i chore. Niekiedy walka toczy się tylko o kilka ostatnich chwil. Jednak są to dni w cieple, bez bólu i strachu. Dlatego zawsze warto pomagać!
Ośrodki
Uratowane konie przyjeżdżają do naszych stajni gdzie, otoczone troskliwą i fachową opieką, dochodzą do zdrowia i uczą się ufać człowiekowi. Prowadzimy dwa ośrodki opieki nad zwierzętami.
W większym – dzierżawionym w Musułach (30 km od Warszawy) – schronienie znalazły konie, kuce, osiołki oraz kilka psów. Zwierzęta mają do dyspozycji 20ha pastwisk, stajnie i wiaty.
Na Mazurach znajduje się drugi dom naszych podopiecznych, Fundator Pegasusa użyczył ocalonym zwierzętom 27ha pastwisk i dwie stajnie.
A ponieważ ośrodki nie były w stanie pomieścić wszystkich zwierzęcych przyjaciół w potrzebie, korzystamy też z prywatnych pensjonatów dla koni i psów.
Interwencje
Reagujemy gdy człowiek znęca się nad zwierzęciem: współpracujemy z Inspekcją Weterynaryjną, policją i samorządami, występujemy w sądach w roli oskarżyciela posiłkowego. Zwierzęta trafiają pod naszą opiekę z interwencji, targów (takich jak Skaryszew/Bodzentyn), skupów koni rzeźnych. Przemoc, znęcanie się lub zaniedbania pozostawiły u większości naszych podopiecznych trwały ślad. Spokojna przyszłość jest najlepszą rekompensatą ich wcześniejszych, przykrych doświadczeń z człowiekiem.
Edukacja
Fundacja Pegasus, oprócz bezpośredniego ratowania życia zwierząt, prowadzi edukację społeczną. Poprzez nasze działania uświadamiamy znaczenie wzajemnych relacji między ludźmi, zwierzętami i środowiskiem. Organizujemy wolontariat dziecięcy i młodzieżowy, lekcje dla szkół i stowarzyszeń. Szczególny nacisk kładziemy za zajęcia z dziećmi z rodzin zagrożonych wykluczeniem. W ramach cyklicznych spotkań nasze ośrodki odwiedza młodzież z domów dziecka, świetlic i ośrodków wychowawczych.