Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Kochani, niestety nie udało się na tej zbiórce uzyskać pełnej potrzebnej kwoty. Zbiórkę zamykamy by móc iść dalej. Co jakiś czas tworzy nam się kula śnieżna nie zebranych kwot i tym samym faktur. Staramy się wtedy stworzyć zbiórkę ratunkową, by pokazać wszystkie nasze działania w jednym tekście, w jednym miejscu. Byście mieli pełen obraz. Zbiórki ratunkowe robimy tylko wtedy, kiedy ta kula śnieżna spada nam już na głowę.
Robimy tak wiele, na różnych płaszczyznach, że niestety czasami upadamy. Jedyna nasza nadzieja jest w Was.
My jako niewielka grupa osób, mamy chęci do działania!
Za każdą wpłątę i każdą pomoc, zostawiamy Wam serducho ❤️❤️❤️
Dziękujemy!
Koty Plus - czyli koty nosiciele wirusów Fiv i FeLV, które są pod opieką TOZ Suwałki, mieszkające w kociarni pozytywnej, jedynym miejscu, które jest dla nich w tym momencie po prostu domem.
Koty, niektóre są u nas już kilka lat, które potrzebują ogromu opieki, miłości, a które mają zdecydowanie mniejsze szanse na adopcję niż koty z negatywnym testem na obecność tych wirusów (takie testy robimy każdemu kotu, który trafia pod opiekę TOZu Suwałki).
O nie nikt się nie bije, nie staje w kolejce - są niewidzialne. Ludzie obawiają się adoptować kota, który z góry ma etykietkę chorego, choć tak naprawdę te koty mogą i żyją spokojnie wiele lat w zdrowiu, zwłaszcza koty Fiv pozytywne, jeśli przestrzega się pewnych reguł. W dzisiejszych czasach trudno jest o adopcję zdrowego kota, widzimy jak bardzo zmniejszyła się liczba domów w ciągu ostatnich 2 lat, a plusikowych domów zawsze było mniej, więc de facto nasze FIVki i FeLVki są rezydentami KoTOZu, który nie ma dotacji, wsparcia instytucjonalnego od gminy, miasta, bo działa TYLKO dzięki ludziom o wielkich sercach dla kotów.
fot. Misio FIV +
Czym jest FIV? Najprościej - to nabyty niedobór immunologiczny, narażający koty na częste infekcje, podobnie jak HIV u człowieka. Wirusem zwierzę zaraża się od innych kotów. FIV przenoszony jest przez ślinę, krew i nasienie. FIV częściej łapią samce – walcząc o samicę i terytorium, obecne wyniki badań wskazują, że bardzo rzadko dochodzi do zakażenia kociaków przez matkę. Do zakażenia zwykle dochodzi w sytuacjach walk kotów, przy kryciu, natomiast w spokojnym domu koty FIV i koty negatywne mogą razem mieszkać i nie dochodzi do zarażenia. Dlatego takie koty mogą funkcjonować w stadzie kotów zdrowych, natomiast wymaga to indywidualnego podejścia. Wirus ten jest zupełnie niegroźny dla człowieka - nie ma możliwości zakażenia się od kota. U nas kotki FIV mają 3 pomieszczenia - pokój z tarasem, w którym mieszkają Bryś, Misio, Henio i Rudi, pokój Seniorka i pomieszczenie Mamby. Mamba i Seniorek są typami jedynaka, dlatego mieszkają osobno, jest to spore utrudnienie dla nas, bo kotki pozytywne zajmują pomieszczenia w naszej kociarni KoTOZ 1 i nie mamy możliwości już stworzenia kolejnego wolnego miejsca.
Henio FIV +
Rudi FIV +
Bryś FIV +
Seniorek FIV +
Mamba FIV +
Osobne pomieszczenie - czyli 4te plusikowe - zajmują dwa kotki FeLV +.
Rolka FeLV +
Nowik FeLV +
Czym jest FeLV? To wirus białaczki kotów, którym może zarazić się każdy kot, natomiast część z nich jest w stanie go pokonać, a część niestety nie. Ten wirus nie jest groźny dla innych zwierząt domowych i ludzi. Występuje w płynach ustrojowych, zwłaszcza w ślinie, ale także w moczu i kale oraz mleku matki. Koty białaczkowe zazwyczaj są izolowane od zdrowych kotów, jest szczepionka na tego wirusa, ale są wątpliwości co do jej skuteczności. Na pewno oba wirusy są czymś, co sprawia, iż takiego kota nie powinno się zostawiać na podwórku. Z tego też powodu mamy pod opieką ósemkę kotów pozytywnych w naszej kociarni KoTOZ plus
Przy prawidłowej opiece i koty FIV i koty FeLV mogą żyć w dobrej kondycji wiele, wiele lat. Natomiast trzeba przestrzegać kilku zasad: niewypuszczanie takiego kota na zewnątrz, nieutrzymywanie kotów dodatnich z kotami ujemnymi (tutaj podejście indywidualne przy kotach FIV plus), ograniczanie stresu lub reakcja na sytuacje stresowe (feromony, feliway itp.). Bardzo ważne jest prawidłowe żywienie i suplementacja - zwłaszcza w kierunku podnoszenia odporności, regularne wizyty u lekarza weterynarii i badania kontrolne. Oczywiście, tak jak każdy kot, muszą być one wykastrowane zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.
Prosimy o wsparcie i pomoc dla tej plusikowej ekipy kociej, która przebywa w Suwałkach, a która nie ma innego miejsca, innego domu. To są koty, którymi opiekujemy się już kilka lat mimo, iż każdy z nich jest kotem do adopcji. Udało się znaleźć w tym roku dom Fisi FIV pozytywnej.
Zapraszamy do odwiedzin, zachęcamy do obserwowania strony na FB i Instagramie, do wsparcia kotków, które potrzebują naszej wspólnej opieki ❤️ Dziękujemy, że jesteście z nami 😘
Laden...