Podaruj godną starość! Mikuś prosi o wsparcie!

Zbiórka zakończona
Unterstützt 9 Personen
242 zł (40,33%)
Adopcje

der Anfang: 10 Januar 2024

das Ende: 30 März 2024

die Uhr 23:59

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.

Mikuś - starszy, odebrany interwencyjnie pies, u którego ostatnio wykryto kilka nowych schorzeń, które w znacznym stopniu ograniczają jego komfort życia dając ból, niepokój, zaburzenia równowagi a często i agresję!

Zmiany dotyczą głównie III komory mózgu (powiększenie) i redukcji wzrostu międzywzgórzowego, co daje często zaburzenia poznawczo-ruchowe, oraz odcinka szyjnego kręgosłupa, w którym widoczne są mnogie uciski worka oponowego.

Uciski takie spowodowane przesunięciem krążka międzykręgowego w stronę kanału rdzeniowego dają obrzęk i zapalenie opon rdzeniowych oraz silny ból z możliwością zaburzeń równowagi.

U Mikusia po kolejnych badaniach krwi pojawiło się podejrzenie początku lub słabej fazy encefalopatii wątrobowej, przez co stosowanie leków sterydowych, p.zapalnych staje się wysoce ryzykowne. Leki tej grupy w odpowiednio wysokich dawkach są stosowane przy obrzękach włókien nerwowych powstałych w wyniku np. ich ucisku.

Leczenie zmian w kręgosłupie szyjnym u Mikusia jest w zasadzie jedno. Chirurgiczne odbarczanie kanału rdzeniowego! Zabieg taki u Mikusia jest bardzo ryzykowny ze względu na stopień zmian oraz tzw. schorzenia towarzyszące (niewydolność wątroby, mnogość ucisków, ogólny stan spowodowany długotrwałym niedożywieniem przed interwencyjnym odebraniem).

Obecnie po konsultacjach wprowadzamy stosowną dietę (Hill’s b/d) oraz leki o działaniu p.bólowym i zmniejszające napięcie mięśniowe (miorelaksacyjne), preparaty mające na celu zwiększenie “odżywienia” mózgu i witaminy. Dodatkowo suplementy wspomagające funkcję wątroby oraz osłonowe na przewód pokarmowy. 

Potrzebna jest również regularna, częsta kontrola krwi. Dla nas najważniejszy jest komfort życia Mikusia! Próbujemy jak najlepiej przygotować Jego organizm do ew zabiegu chirurgicznego - jeśli będzie taki możliwy i konieczny. Decyzję podejmiemy wspólnie po konsultacji neurochirurgicznej.

Na koniec ciekawostka o postępowaniu przy syndromie zaburzeń poznawczych:Zmiany w środowisku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest urozmaicenie życia zwierząt poprzez regularne ćwiczenia oraz wprowadzanie nowych zabawek w celu poprawy funkcji poznawczych, a także zapewnienie zwierzęciu przyjaznego otoczenia.

Postęp choroby wydaje się szybszy u psów wykastrowanych, co sugeruje potencjalnie pozytywny efekt zastępczej terapii hormonalnej w tej chorobie. 

Pomogli

Laden...

Organisator
9 aktuell Spendensammlung
80 abgeschlossen Spendensammlung
Unterstützt 9 Personen
242 zł (40,33%)
Adopcje