Kiedy wiele lat temu zakładaliśmy organizacje, której statutowym celem było ratowanie zwierząt, nie przypuszczaliśmy, że kiedykolwiek powoła ona do życia jedyny w Europie azyl dla żubrów.
Dziś stało się to faktem. Azyl dla żubrów w Szewcach przyjął pierwszych lokatorów.
Azyl Szewce jest miejscem, które docelowo będzie mogło przyjąć kilkanaście byków. Miejscem, w którym będą bezpieczne i zaopiekowane właściwie dla gatunku. Azyl będzie dla nich alternatywą przed odstrzałem.
Tu, w Szewcach znajdą schronienie byki z hodowli zamkniętych. Żubr jest zwierzęciem stadnym, a zatem dorastające samce nie mogą pozostawać w grupie, w której się urodziły. W naturze odeszłyby, tworząc albo tzw. grupy kawalerskie, a w niewoli część z nich niestety musi pożegnać się z życiem.
Azyl Szewce powstał właśnie z myślą o nich. Dla tych, dla których nie ma miejsca w funkcjonujących stadach zamkniętych.
Na dziś dzień ukończona jest już trzecia kwatera. Dzięki wsparciu cudownych ludzi udało nam się wybudować kolejną zagrodę o powierzchni 2500 m2. Koszt budowy tej zagrody to zawrotna kwota 140 tys. zł. Największym kosztem było częściowe wyłożenie terenu kostką brukową o różnej gramaturze, by spacerujące zwierzęta samoczynnie ścierały sobie racice. Zagroda posiada wiatę, która zapewnia im ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Część terenu jest obsiana trawą. Całość jest ogrodzona słupami, metalem i drewnem, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo bykom, oraz ludziom. Wybieg wyposażony jest również w paśnik z dostępem od zewnętrze, by obsługa zwierząt była bezpieczna.
Zagroda została wyposażona w tunel obserwacyjny, by bez niepokojenia zwierząt obserwować, jak się zachowują. Jako Stowarzyszenie prowadzimy również hipoterapię i zajęcia edukacyjne, więc dołożyliśmy wszelkich starań, by odwiedzający mieli możliwość zobaczenia żubrów.
Pierwsze żubry już są w Azylu Szewce. Ich transport odbywał się w specjalnie przygotowanych skrzyniach.
Chłopcy szybko się zaaklimatyzowali i chętnie wylegują się na wybiegach. Panowie dostają zielonki (trawa, koniczyna, lucerna, gałęzie drzew – wierzba, brzoza, akacja). Dostają paszę objętościową w postaci siana i słomy. Do tego warzywa i owoce, największą ich część to warzywa okopowe. By utrzymać je we właściwym zdrowiu i najlepszej kondycji, otrzymują również specjalistyczne granulaty dla żubrów, a także są suplementowane. Koszt utrzymania jednego zwierzaka sięga miesięcznie 1500 zł. Jest ich u nas na dziś dzień już 5.
Kolejne czekają na to by mogły zostać przyjęte ale by one też żyły pilnie potrzebne są środki na dalszą rozbudowę azylu.
Szanowni Państwo. Wybudowana zagroda z trzema osobnymi kwaterami to pierwszy krok w drodze do wyznaczonego celu. Azyl w Szewcach to dziś już spokojny i bezpieczny dom dla pięciu byków. Ale w kolejce do przyjęcia czekają już kolejne samce. To byki wyhodowane w niewoli, dla których nie miejsca w żadnej z hodowli.
Mamy wyznaczony teren, jednak koszty budowy kolejnej zagrody przerastają nasze możliwości. Tym samym, by do stada dołączyły kolejne byki, potrzebujemy Państwa pomocy. Potrzebujemy wsparcia, by kolejne, zagrożone odstrzałem zwierzęta, trafiły do Azylu w Szewcach. Prosimy, pomóżcie dać kolejnym dobry dom.
Zobacz:
W zagrodzie dla "niegrzecznych żubrów" - materiał TVN
Benek i gang kawalerów - materiał TVN
Pierwszy w Europie azyl dla żubrów pod Poznaniem - materiał TVP
i podaruj życie kolejnym żubrom.