Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Pierwsza interwencja odbyła się 21 kwietnia 2020 r patrol interwencyjny "Pogotowia dla Zwierząt" przeprowadził kontrolę warunków utrzymania i stanu zwierząt znajdujących się na posesji we wsi pod Lublinem. Podczas kontroli ujawniono psa, który utrzymywany był przywiązany sznurkiem od snopowiązałki, który nie miał nawet długości 2 metrów i był przyczyną bólu i cierpienia zwierzęcia. Pies nie miał schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Zwierzę utrzymywane było w warunkach rażącego niechlujstwa, wśród śmieci i odchodów. Pies był poraniony, miał nie opatrzone rany na pysku, co stanowiło zagrożenie zakażenia. Pozostawanie tego zwierzęcia zagrażało utracie jego zdrowia i życia, dlatego na postawie art. 7.3 Ustawy o Ochronie Zwierząt pies został czasowo odebrany. Wtedy odebraliśmy takze kilka innych psów z tej posesji. Martwe zwierzęta leżące za posesją takzę zabezpieczyliśmy do badań. Kolejna interwencja odbyła się 13 grudnia 2020 r. Na miejscu zastaliśmy 4 psy rasy mieszanej oraz kota. Na posesji nie było żadnej budy, przez co zwierzęta nie miały możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi.
Na posesji nie było żadnej budy, przez co zwierzęta nie miały możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi.
Warunki te były szczególnie groźne z uwagi na porę roku, w jakiej odbywała się interwencja stowarzyszenia. W tym czasie panowały temperatury poniżej zera, co stwarzało dla zwierząt, nie mających możliwości schować się przed mrozem, wiatrem czy śniegiem realne ryzyko utraty nie tylko zdrowia, ale i życia tychże zwierząt. Warunki te prowadziły do wychłodzenia organizmu, skutkującego nawet zamarznięciem.
Zwierzęta próbowały się schronić przed warunkami, wykopując nory pod budynkami znajdującymi się na posesji.
Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r., dokładniej art. 6.2 pkt. 17 zakazuje znęcania się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w narażeniu na działanie warunków atmosferycznych. Jednocześnie art. 6. 2 definiuje owo znęcanie się jako zadawanie bądź dopuszczanie do zadawania cierpienia, nie rozgraniczając, czy mowa tu o bólu fizycznym czy o cierpieniu w pojęciu emocjonalnym. Psy należące do właścicilea odczuwając chłód i nie mając możliwości się ogrzać, cierpiały nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. To oznacza, że ich "Pan" dopuścił do zadawania im cierpień w wymiarze dwuaspketowym – fizycznym i psychicznym, tym samym naruszając prawo, za co grozi odpowiedzialności karna. Rozpoczęliśmy odbiór poziostałych na posesji psów i kotów.
Podczas kilku interwencji z posesji odebraliśmy 8 psów i 8 kotów. Część z nich jest w domach tymczasowych, pozostałe są w hotelu dla zwierząt. Ze środków jakie Państwo wpłacili utrzymujemy te wszytskie zwierzęta. Uratowaliśmy je tylko dzięki Państwa pomocy, gmina wprawdzie wydała decyzję administracyjną o czasowym odbiorze zwierząt ale za utrzymanie tych psów i kotów płacić nie będzie.
Bardzo więc dziękujemy za Państwa wsparcie w tej interwencji.
Mamy jeszcze informacje, iż na posesji u właściciela pojawiły się nowe psy - będziemy tam interweniować ponownie. Sprawa karna przeciwko właścicielowi jest w toku. O ustaleniach z procesu karnego poinformujemy na stronach społecznościowych Pogotowia dla Zwierząt.
Psy umierają przykute do łańcuchów - bez budy. Inne zagryzione leżą za posesją. Sytuacja powtarza się co roku. Te zwierzęta oczekują pomocy od nas, ludzi. Do uratowania jest 8 psów od mężczyzny, który się nad nimi znęca. Interwencja bardzo ciężka, bo psy w większości są zdziczałe i trudno je odebrać. Mamy póki co jednego. Na pomoc czeka 7 innych i 8 kotów. Czy razem zdołamy uratować kolejne, zanim zjedzą siebie nawzajem lub umrą z głodu? Potrzebujemy pomocy bardzo szybko. Koszty tej pomocy są znaczne, jak liczba zwierząt.
Gospodarstwo znajduje się we wsi pod Lublinem. Mieszkańcy mają już dość: co chwilę rodzą się kolejne psy, inne tracą życie. Rolnik niereformowalny, agresywny, nie wpuszcza na posesję wolontariuszy. Jedziemy tam sporo kilometrów, by rozeznać sytuację. Z problemami, ale udaje się nam wejść na posesję. Pod eternitem zastajemy psa uwiązanego na łańcuchu i drucie. Ma pogryziony pysk, trzymany jest bez wody i jedzenia.
Na łańcuchu żyje od 2 lat. Już nawet drzewo, do którego przywiązany jest łańcuch jest częściowo obdarte z kory.
Sytuacja psa jest zła. Jak on w takich warunkach przeżył zimę?
Trzymany pod eternitem nie miał nawet możliwości się ogrzać. To jest rolnik? To jest człowiek? Przeciwko niemu złożymy zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzętami, jednak samo postępowanie karne nie rozwiąże problemu i nie nakarmi zwierząt. My z Państwa pomocą chcemy im pomóc.
Wokół budy pełno odchodów, posesja jest zniszczona, wszędzie bałagan.
Psy chowają się pod deskami, wypłoszone i głodne… patrzą na człowieka, uciekają gdy ktoś próbuje się zbliżyć. Nie wie, czy ich uderzy, czy je przegoni?
Zwierzęta biegają po wsi szukając pożywienia. Niektórzy sąsiedzi je dokarmiają, inni przeganiają. Myśliwy, który spotkał nas w lesie, zapowiedział już, że chciał je odstrzelić. Dlatego musimy jak najszybciej je z tego miejsca. Niektóre psy zostały zjedzone przez inne. Ich zwłoki leża za posesją.
Właściciel posesji utrudnia przeprowadzenie interwencji. Krzyczy, że nie odda zwierząt. Musimy wezwać policję, żeby zabezpieczyć choć jedno zwierzę. Po kilkunastu minutach zjawia się patrol. Funkcjonariusze też wstrząśnięci są losem psa. Asystują nam do czynności odbioru psa, legitymując jednocześnie właściciela.
Dzięki temu udaje się nam odebrać zwierzę i przenosimy je do karetki Pogotowia. Musimy zabrać psa z łańcuchem, ponieważ pies jest nim tak obwiązany, iż nie da się go zdjąć. Drut jest na całej szyi psa, uwiera go i rani.
Reszta psów biegająca luzem ucieka przez dziury w płocie. Aby je zabezpieczyć i przetransportować do schroniska musimy wynająć firmę, która je profesjonalnie złapie, pewnie przy użyciu broni z nabojami nasennymi. Gdy wyjeżdżamy z posesji niektóre psy wracają z „żebrania po wsi”, ale też nie dają się złapać.
Koszt odłowienia jednego psa to 470 zł. + koszty dojazdu – łącznie z powyżej 3 tys. Koszty przyjęcia każdego psa to kolejne po 1500 zł za zwierzę, do tego dochodzi leczenie psa, którego już odebraliśmy. Kolejne koszty to odbiór i opieka nad 8 kotami. Suma jest spora, jak liczba zwierząt do uratowania.
Codziennie ratujemy zwierzęta, ale tak duża akcja przekracza nasze możliwości pomocy. Właściciel nie pokryje tych kosztów, bo tych pieniędzy nie ma. Żyje sam ubogo i w wielkim bałaganie. Gmina także nie pokryje kosztów. Jedyna pomoc może przyjść od Państwa. Dlatego prosimy Państwa o pomoc.
Loading...