Ratujemy 16 zwierząt. Potrzebna jest Państwa pomoc

56 846,34 zł
Supported by 2 164 people

Started: 23 April 2020

Ends: 05 June 2020

Hour: 23:59

Pierwsza interwencja odbyła się 21 kwietnia 2020 r  patrol interwencyjny "Pogotowia dla Zwierząt" przeprowadził kontrolę warunków utrzymania i stanu zwierząt znajdujących się na posesji we wsi pod Lublinem. Podczas kontroli ujawniono psa, który utrzymywany był przywiązany sznurkiem od snopowiązałki, który nie miał nawet długości 2 metrów i był przyczyną bólu i cierpienia zwierzęcia. Pies nie miał schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Zwierzę utrzymywane było w warunkach rażącego niechlujstwa, wśród śmieci i odchodów. Pies był poraniony, miał nie opatrzone rany na pysku, co stanowiło zagrożenie zakażenia. Pozostawanie tego zwierzęcia zagrażało utracie jego zdrowia i życia, dlatego na postawie art. 7.3 Ustawy o Ochronie Zwierząt pies został czasowo odebrany. Wtedy odebraliśmy takze kilka innych psów z tej posesji. Martwe zwierzęta leżące za posesją takzę zabezpieczyliśmy  do badań. Kolejna interwencja odbyła się 13 grudnia 2020 r. Na miejscu zastaliśmy 4 psy rasy mieszanej oraz kota. Na posesji nie było żadnej budy, przez co zwierzęta nie miały możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi.

Na posesji nie było żadnej budy, przez co zwierzęta nie miały możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi.

Warunki te były szczególnie groźne z uwagi na porę roku, w jakiej odbywała się interwencja stowarzyszenia. W tym czasie panowały temperatury poniżej zera, co stwarzało dla zwierząt, nie mających możliwości schować się przed mrozem, wiatrem czy śniegiem realne ryzyko utraty nie tylko zdrowia, ale i życia tychże zwierząt. Warunki te prowadziły do wychłodzenia organizmu, skutkującego nawet zamarznięciem.

Zwierzęta próbowały się schronić przed warunkami, wykopując nory pod budynkami znajdującymi się na posesji.

Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r., dokładniej art. 6.2 pkt. 17 zakazuje znęcania się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w narażeniu na działanie warunków atmosferycznych. Jednocześnie art. 6. 2 definiuje owo znęcanie się jako zadawanie bądź dopuszczanie do zadawania cierpienia, nie rozgraniczając, czy mowa tu o bólu fizycznym czy o cierpieniu w pojęciu emocjonalnym. Psy należące do właścicilea odczuwając chłód i nie mając możliwości się ogrzać, cierpiały nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. To oznacza, że ich "Pan" dopuścił do zadawania im cierpień w wymiarze dwuaspketowym – fizycznym i psychicznym, tym samym naruszając prawo, za co grozi odpowiedzialności karna. Rozpoczęliśmy odbiór poziostałych na posesji psów i kotów.

Podczas kilku interwencji z posesji odebraliśmy 8 psów i 8 kotów. Część z nich jest w domach tymczasowych, pozostałe są w hotelu dla zwierząt. Ze środków jakie Państwo wpłacili utrzymujemy te wszytskie zwierzęta. Uratowaliśmy je tylko dzięki Państwa pomocy, gmina wprawdzie wydała decyzję administracyjną o czasowym odbiorze zwierząt ale za utrzymanie tych psów i kotów płacić nie będzie.

Bardzo więc dziękujemy za Państwa wsparcie w tej interwencji.

Mamy jeszcze informacje, iż na posesji u właściciela pojawiły się nowe psy - będziemy tam interweniować ponownie. Sprawa karna przeciwko właścicielowi jest w toku. O ustaleniach z procesu karnego poinformujemy na stronach społecznościowych Pogotowia dla Zwierząt.   

56 846,34 zł
Supported by 2 164 people