Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Niestety nie udało się nazbierać potrzebnej kwoty na realizaję celu. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów papierniczych na zajęcia.
Niestety nie wydamy książeczki...
Projekt Jamniczek to inicjatywa społeczna, wolontariacka, mająca na celu dobro zwierząt i przeciwdziałanie problemowi bezdomności od postaw. W Polsce bezdomność i związane z nim zjawiska mają swoje źródło w braku empatii. Okrucieństwo, z jakim się je traktuje jest przerażające. Raport NIK podaje, że bezdomność jest tendencją wzrastającą - co roku o 25%... Dodatkowo większosć schronisk nie zapewnia zwierzętom należytych warunków - masowość i brak środków powoduje, że warunki, w jakich żyją bezdomne zwierzęta są fatalne, często zagrażają ich zdrowiu i życiu.
Faktem jest, że działalność organizacji pozarządowych wiele wnosi w problematykę bezdomności, jednak ta działalnosć likwiduje raczej skutki, nie przyczyny. Poprzez ratowanie zwierząt już bezdomnych, porzuconych i skrzywdzonych, nie likwidujemy źrodła problemu.
Niestety, u podstaw bezdomności leży problem braku świadomości i edukacji w tym zakresie. Nigdy nie zlikwidujemy bezdomności i cierpienia, jeśli nie wyedukujemy społeczeństwa. Zmiana mentalności spowodowana wiedzą może w przyszłości dać owoce, jednak musi to być działanie długofalowe i systematyczne, najlepiej systemowe. Niestety, w programach szkolnych nie ma o tym słowa, tymczasem szacunek do żywego stworzenia wynosi się tyle z domu, co z placówki oświatowej. To musi się zmienić. Jako nowoczesne europejskie Państwo nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.
Projekt Jamniczek to program szkolny, który obecnie realizowany jest na poziomie przedszkolnym, lecz liczymy, że w przyszłości obejmie on wszystkie etapy edukacyjne i pozwoli na stworzenie kampanii społecznej na rzecz zwierząt. Mottem tej inicjatywy jest słynny cytat "Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś". Chcemy by w społeczeństwie wzrastała świadomość, że :
zwierze nie jest rzeczą, lecz żywą, integralną jednostką, której należy się szacunek i godność; zwierzę odczuwa strach, ból, radość, smutek – tak jak człowiek; zwierzę jest zależne od człowieka, który powinien zapewnić mu opiekę, jeśli zostało udomowione lub dać wolność, przestrzeń i poczucie niezależności jeśli jest wolno żyjące.
Nasz program został opracowany przez doświadczonych inspektorów fundacji, pedagoga, psychologa i szkoleniowca zwierząt. Jest on w pełni zgodny z wymogami MEN i metodyką przyjętą w placówkach pedagogicznych. Program jest realizowany w przedszkolu Ensimo w Bydgoszczy od 2015/2016 oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy od roku szkolnego 2016/2017. Byliśmy również obecni na Bydgoskim Festiwalu Nauki. Są to edycje pilotażowe, które - można śmiało powiedzieć - już potwierdziły atrakcyjność i zasadność tego przedsięwzięcia.
Obecnie wszelkie materiały dydaktyczne wykonujemy metodą domową, jednak w dalszej perspektywie taka manufaktura nie da nam odpowiednich możliwości rozwojowych. Będą na pewno potrzebne materiały reklamowe i materiały dydaktyczne, które pozwolą na prowadzenie zajęć. W projekcie uczestniczy pies terapeutyczny - cavalierka Santa - przeszkolony specjalnie do pracy z dziećmi. Utrzymanie i szkolenie takiego zwierzaka to duże koszty.
Bardzo chcielibyśmy rozszerzać naszą działalność - podstawą jest jednak książeczka edukacyjna "Jamniczek", nad którą pracujemy i w której zawrzemy całą naszą wiedzę, przystępną dla młodszych i starszych odbiorców. Będzie to podręcznik edukacyjny do zajęć, źródło wiedzy dla samodzielnej edukacji. Właśnie taki jest cel naszej zbiórki o to Was prosimy - koszty jego wydania są dla nas zbyt wysokie.
Apelujemy do serc osób, którym bliski jest los zwierząt - jeśli możecie Państwo wesprzeć finansowo nasz projekt, to będziemy bardzo wdzięczni. Na pewno pomoże nam to w realizacji wyznaczonych celów! Razem możemy więcej - wszystko dla zwierzaków!
Loading...