Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Kochani, dziękujemy! Dzięki Waszemu zaangażowaniu, dzięki Waszym wpłatom, mamy inkubator.
Od 18 października 2018 r. już działa i już ratuje jeżowe życie!
Zbliża się Dzień Jeża, święto które przypada 10. listopada - w bardzo trudnym dla jeży czasie. Temperatury spadają, jeże mają coraz mniej czasu na zimowe przygotowania. Niestety wiele z nich nie zdąży osiągnąć minimum wagi (750 g) przed zapadnięciem w hibernację. Przed nami ciężki czas i trudne przypadki.
Z okazji Dnia Jeża możemy podarować naszym kolczastym podopiecznym prezent. Prezent ratujący im życie i zdrowie - inkubator.
"Inkubator to niezbędny sprzęt w udzielaniu pomocy wielu gatunkom, zwłaszcza w odchowie osesków, gdyż, jak wiadomo, organizmy młode maja słabo rozwiniętą termoregulację, a w temperaturze subnormalnej procesy metaboliczne nie przebiegają prawidłowo, jak również obniża się odporność, co sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób, w tym również pasożytniczych, tak częstych u dzikich zwierząt. Istotne jest, by ciepło rozprowadzało się równomiernie, zatem często nie wystarczy dogrzewanie matą grzewczą czy żarówką. Poza tym, hipotermia jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do rychłej śmierci wychłodzonego i osłabionego zwierzęcia.
Przywrócenie właściwej ciepłoty ciała jest niezmiernie ważne i powinno poprzedzać wszystkie inne czynności, jak pojenie czy karmienie, ponieważ zwierzę wychłodzone nie tylko nie przyswoi odpowiednio ale też łatwo może się zachłysnąć, co prowadzi zwykle do zachłystowego zapalenia płuc i zwykle zgonu."
lek. wet. Karolina Siedlecka-Kowalczewska
Fundacja JeKo – Jak Jeż z Kotem stara się pomóc wszystkim zwierzętom, które trafiają pod jej opiekę, jednak bez odpowiedniego wyposażenia i sprzętu często jest to bardzo trudne. Nadchodzi jesień, pora szczególnie trudna dla tych zwierząt, które bez naszej pomocy nie dożyją wiosny. Pod opiekę Fundacji JeKo trafiają osierocone jeżowe i kocie maluchy, często kilkudniowe oseski. Te maleńkie biedactwa zwykle są osłabione i wyziębione, pozbawione ciepła i pokarmu matek. Aby przeżyły, konieczne jest stałe dogrzewanie i karmienie przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
"Utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia jest szczególnie istotne w przypadku osobników, których organizmy nie są w stanie przeprowadzać procesu termogenezy w stopniu umożliwiającym utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, A więc zarówno zwierząt młodych, jak i osłabionych.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności może nie tylko ułatwiać oddychanie, ale także jest niezbędnym elementem inkubacji osesków.
W większości stanów nagłych właściwe warunki higrotermiczne są często najważniejszym etapem początkowego leczenia.
Inkubatory z możliwością nebulizacji umożliwiają skuteczne leczenie chorób dróg oddechowych z utrzymaniem stresu na minimalnym poziomie, co jest szczególnie istotne w przypadku zwierząt dzikich. "
lek. wet. Michał Gruss
Aby wyposażyć fundację w odpowiednie narzędzia pomocy najbardziej potrzebującym zwierzętom, musimy prosić Was o wsparcie. Potrzebujemy specjalistycznego inkubatora dla zwierząt – urządzenia, które w dużej mierze spełnia funkcję tych przeznaczonych dla dzieci – wspomaga organizmy, które są osłabione i chore. Ze względu na specyficzny mikroklimat, który panuje wewnątrz urządzenia, stanowi on barierę ochronną dla organizmu, jest on pomocny i zwiększa efektywność leczenia najtrudniejszych pacjentów, którzy trafiają pod naszą opiekę. Już w tej chwili, na samym początku sezonu jesiennego, w fundacji przebywają zwierzęta, które powinny wracać do zdrowia w inkubatorze.
"Inkubator (...) nie jest tak naprawdę inkubatorem. To jest komora termostatyczna. Utrzymuje się w niej stałą temperaturę całego otoczenia. Stałą wilgotność. Posiada również jonizator powietrza oraz możliwość nebulizacji. Spełnia przez to rolę komory tlenowej. Nie da się go zastąpić matami grzewczymi, lampami, promiennikami podczerwieni, nawet tymi wypasionymi z termostatem. Urządzenie również stymuluje pory dnia przez regulację natężenia oświetlenia. Poza tym jest ciche. Dla maluchów z dominującymi schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych nie ma lepszego urządzenia."
lek. wet. Robert Ratajski
Inkubator służy przede wszystkim do podnoszenia temperatury i zapobieganiu hipotermii, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie życia dla osłabionego organizmu. Przy obniżonej temperaturze ciała leczenie jest nieskuteczne - w organizmie nie zachodzą prawidłowo procesy metaboliczne. Spadek temperatury u zwierzęcia w złym stanie powoduje często wystąpienie tzw. „krzyża śmierci” (crux mortis) - tętno wzrasta i w efekcie prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Koszt zakupu nowego inkubatora to aż 4000 złotych. Fundacja nie posiada takich środków, potrzebne jest wsparcie Osób, którym dobro zwierząt współistniejących z nami na świecie nie jest obojętne. Wesprzyjcie nas i sprawcie, by nasze działania były jeszcze bardziej skuteczne!
Loading...