Na ratunek wyginionego w Europie dinozaura - Jesiotra!

Closed
Supported by 6 people
335,50 zł (2,23%)

Started: 26 March 2022

Ends: 11 April 2022

Hour: 23:00

Thank you for your support - every penny counts.
Together we have great power!
As soon as we receive the result of the action, we will post it on the site.

Przedstawiam i zachęcam do wsparcia niesamowicie ciekawego projektu Restytucji (odbudowy wyginionego gatunku)  jesiotra ostronosego w Europie poprzez zarybienie rzeki Warty i Wisły w 2022 roku w okolicach maja/czerwca. 

Wszystko mamy przygotowane prócz nadajników, które chcieliśmy założyć, by nie zaprzepaścić takiej okazji na dzielenie się wiedzą naukową z pozostałymi krajami i społeczeństwem w Polsce oraz w szkołach i uczelniach. 

Jeśli uda się zebrać na nadajniki to osobiście będę je śledził przez kilka dni, by zebrać szereg informacji o tym jak się zachowują, ile "dziesiąt" km pokonują w nocy w kierunku morza i czy wszystko przebiega zgodnie z planem i ich bezpieczeństwem. Poza łodzią motorową odbiorniki mają być założone w odległych miejscach w rzece, ale również w Morzu Bałtyckim dokąd będzie zmierzał i przebywał przez kilkanaście lat, zanim wróci do rzek. 

Ostatnie międzynarodowe badania potwierdziły, że u nas w Polsce żył jesiotr ostronosy, który szczęśliwie występuje jeszcze w 3 ostatnich rzekach w USA. Z tego miejsca zostały sprowadzone przez Niemcy duże ryby i wpuszczone z nadajnikami do rzeki. Wróciły!

Naukowcom z Polski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego natomiast udało się coś, czego jeszcze nikt nie dokonał w historii tej Planety - sprowadzili ikrę z USA, doprowadzili do wylęgu i przez kilkanaście lat karmili rybki 6 razy dziennie, by osiągnęły dojrzałość płciową, którą uzyskują po około 15 latach w morzu, by wstąpić do rzek na tarło. Mało tego - osiągnięto skuteczne tarło, z którego maleństwa zostały wpuszczone do kilku rzek w Polsce. 

Miałem okazję brać udział i pomagać w zarybieniu rzeki Odry w 2021 roku:

- KLIK - można się dowiedzieć wielu ciekawostek dotyczących ryby. 

Link do informacji o jesiotrze WWF + Dr inż ichtiolog Andrzej Kapusta IRŚ - koordynator tego projektu z ramienia Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna oraz z ramienia Helcom Polska. - KLIK

... i podchowane potomstwo jesiotrów chciałbym jako Fundacja Ratuj Ryby wraz z IRŚ wpuścić do rzeki Warty w miejscu, w którym są zdiagnozowane przez sztab międzynarodowych naukowców - dobre warunki do odbycia tarła. W tym samym, które funkcjonowało jako tarlisko przez II Wojną Światow 

Cele:

1.    Transport - jesiotrów ostronosych, podhodowanych przez naukowców i ichtiologów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego z naukowego zakładu doświadczalnego w Pieczarkach 

2.    Zamówienie, import z Norwegii i zakup min 10 sztuk nadajników telemetrycznych, których koszt jednego ok 1100 zł  do przeprowadzenia badań.

3.    Międzynarodowe, społeczne zarybienie rzeki Warty

4.    Nazwanie nadajników imieniem lub nazwą wpłacających.

5.    Instalacja - odbiorników na łodzi motorowej oraz w kilku miejscach w rzece dla automatyczneej rejestracji podróży ryb. 

6.    Śledzenie wędrówki ryb łodzią przez kilka dni w kierunku Morza Bałtyckiego, z którego dalej śledzić ryby będzie Żegluga Morska oraz Niemcy, gdzie zamontowane już są odbiorniki, tak jak w Cieśnie Duńskiej

7.    Współpraca wspólnie z IRŚ i kontynuacja międzynarodowego programu HELCOM, w którym bierze udział wiele europejskich państw.

8.    Przekazywanie na bieżąco informacji wpłacającym - gdzie są ich ryby.

9.    Czekanie, aż wrócą na tarło do wpuszczonych miejsc.

Termin:

21.05.2022 - Międzynarodowy Dzień Ryb Wędrownych

Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej realnej szansy na przywrócenie wyginionego organizmu w naszych europejskich oraz polskich wodach.

Potrzeby realizacji projektu:
 
Zakup 10 nadajników - 11 000 zł 
 
Odprowadzenie ryb łodzią przez kilka dni i nocy - 4 000 zł 

Prosimy o wsparcie!

Załączniki

Supporters

Loading...

Organiser
0 actual causes
1 ended cause
Supported by 6 people
335,50 zł (2,23%)