Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Fundacja Viva przeprowadziła badania Koni z Morskiego Oka, uczestnicząc w komisji powołanej przy Tatrzańskim Parku Narodowym. Lekarz weterynarii powołany przez Fundację przebadał 294 konie. U 49 koni stwierdzono zmiany w aparacie ruchu. U kolejnych 62 koni stwierdzono różne inne zmiany chorobowe. Badania odbywały się na drodze do Morskiego oka przez 4 dni – w czerwcu i w lipcu. 3 konie wycofano z pracy ze względu na urazy narządu ruchu i chorobę układu krążenia.
Swoją działalność rozpoczynaliśmy od kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi na dramat tysięcy koni nieludzko eksploatowanych prze wielu z nas. Z czasem nasza opieka przeniosła się również i na inne zwierzęta: psy, koty oraz zwierzęta gospodarskie.Niemniej nie zapomnieliśmy o koniach i cały czas staramy się doprowadzić do tego, że przestaną być traktowane jak przedmioty, których jedynym zadaniem jest zarabianie pieniędzy dla swoich właścicieli.
Takim przykładem czysto zarobkowego traktowania koni, bez dbania o ich zdrowie i choć minimalny komfort – są konie za Morskiego Oka. Z pewnością wiecie, że na razie nie udało się nam doprowadzić do likwidacji konnego transportu na drodze do Morskiego Oka. Od kwietnia TPN wprowadził do regulaminu przewozów zmiany (m.in. odciążenie i częściowy zakaz podkłusowywania podczas jazdy pod górę), co z jednej strony należy ocenić pozytywnie, z drugiej jednak – nie rozwiązuje problemu. Naszym zdaniem zmiany są niewystarczające by poprawić sytuację.
Konie zostały odciążone tylko podczas jazdy pod górę, nadal brak skutecznego systemu nadzoru (często pracują chore, pokaleczone konie), brak zadaszeń na postojach (słońce), brak ujęcia wody, nikt nie kontroluje stanu technicznego wozów (smarowanie kół) i hamulców. Wyeksploatowane konie nadal kończą życie w rzeźni.
Za kilka dni odbędą się przedsezonowe badania 300 koni pracujących na drodze do Morskiego Oka. Mamy szansę uczestniczyć w tych badaniach nie tylko jako obserwatorzy, ale także czynnie – poprzez naszego lekarza weterynarii. Zwróciliśmy się już do doktora Pawła Golonki, którego darzymy absolutnym zaufaniem i który wykonał w sierpniu 2013 przesiewowe badania koni pracujących w Morskim Oku. Wyniki tych badań doprowadziły do wprowadzenia obowiązkowej 20-minutowej przerwy dla koni. Podczas czerwcowych badań chcemy uzyskać pewność, że tylko zdrowe konie i w odpowiednim wieku zostaną dopuszczone do pracy. Chcemy wciąż walczyć o odciążenie koni (zwłaszcza podczas jazdy w dół) i o ograniczenie tempa zjazdu.
Zwracamy się do Was z prośbą o każde, nawet najdrobniejsze wpłaty. Musimy zebrać 4500 zł (drugą połowę finansuje KTOZ). Sprawa jest bardzo ważna. Tylko uczestnicząc w badaniach, możemy monitorować sytuację i mieć na nią wpływ. Tylko mając w ręku fakty, możemy dalej walczyć – na razie o poprawę sytuacji – a docelowo o likwidację transportu konnego na drodze do Morskiego Oka. Prosimy. Chcemy tam być i powinniśmy – dla koni.
Prosimy o wpłaty!
Loading...