Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Dziękujemy z całego serca wszystkim Darczyńcom. Jesteście Wspaniali!
Zbiórka trwała niemal trzy lata, nie udało nam się zebrać całej kwoty. Z zebranych pieniążków zakupiliśmy karmy, preparaty specjalistyczne oraz owady karmowe.
Dziękujemy również w imieniu naszych kolczastych podopiecznych...
Fundacja Dziki Azyl jest młodą organizacją, działa od ponad roku. W maju 2017 otworzyliśmy Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kobylnicy. Do ośrodka trafiają dzikie zwierzęta: chore, okaleczone, ofiary wypadków drogowych, a także młode osierocone, bądź porzucone przez rodziców.
Ośrodek i fundacja nie są finansowane z miasta i gmin, funkcjonują dzięki ludziom o wielkim sercu, którym los tych istot nie jest obojętny. Wszystkie osoby w fundacji i w ośrodku pracują w ramach wolontariatu, za swoją pracę nie pobierają wynagrodzeń.
W ośrodku na tą chwilę przeważają jeże, przebywa ich około 40. Wszystkie zostaną z nami do wiosny. Do ośrodka trafiają jeże nie tylko z naszych okoic, ale i z innych części kraju.
Pomoc znajdują osierocone jeżowe oseski, które zostały osierocone, a także dorosłe ranne i chore jeże. Większość zwierząt, po odchowaniu lub wyleczeniu powraca do życia na wolności. Wracają do swojego naturalnego środowiska lub są wypuszczane na terenach bezpiecznych ogrodów i posesji.
Na chwilę obecną ośrodek ma jeżarnię w środku budynku. Jeże przebywające wewnątrz pozostaną w środku budynku do wiosny, gdyż ze względu na niską masę ciała, przebyte choroby lub urazy są niezdolne do hibernacji. Po leczeniu, a przed wypuszczeniem, jeże trafiają do jednej z dwóch zagród na zewnątrz. Niestety późnym latem i jesienią były ulewy, część wybiegów dla zwierząt uległo zniszczeniu i podtopieniu, w tym również jeżowe zagrody i ich domki. Do wiosny musimy zdążyć z pracami i na nowo zrobić zagrody i domki oraz podwyższyć i utwardzić podłoże, aby uniknąć ponownego zalania i podtopień. Prace te są równoznaczne dla nas z ogromnym obciążeniem finansowym, z brakiem funduszy.
Również opieka weterynaryjna i leczenie tych jeżowych istotek to dla nas ogromne wyzwanie finansowe. Praktycznie każdy jeż, który trafia do naszego ośrodka wymaga leczenia ze względu na doznane obrażenia i urazy, czy też choroby i pasożyty wewnętrzne. W ośrodku przebywają też rezydenci, którzy ze względu na trwałe kalectwo i przebyte choroby pozostaną pod naszą opieką do końca swoich dni, a wymagają stałej opieki weterynaryjnej.
Jeże wymagają również specjalistycznego pożywienia. Żywią się głównie owadami karmowymi takimi jak drewnojady czy mącznik, świeżym mięsem i specjalistycznymi karmami. Do odchowania osesków potrzebne są specjalistyczne mieszanki mlekozastępcze, mleko krowie jest dla nich bardzo szkodliwe. Osłabione i wycieńczone jeże również wymagają karmienia specjalistycznymi karmami.
Zależy nam na tym, aby pomóc jak największej liczbie tych jeżowych istotek. Wiosną zaczną się pojawiać kilkudniowe jeżowe oseski, planujemy zakupić inkubator. Pomimo naszego wysiłku nie jesteśmy im w 100% zapewnić jeżowej mamy. Maluszki muszą mieć zapewnioną stałą temperaturę i wilgotność powietrza. Do tej pory robiliśmy to za pomocą termoforów i wilgotnych ściereczek, co było pracochłonne, a czas przeznaczony na sprawdzanie czy nie mają za ciepło lub za zimno ,można będzie przeznaczyć na opiekę nad nimi.
Pragniemy, aby zwierzęta które się znajdują pod naszą opieką miały zapewnione jak najlepsze warunki, warunki na jakie zasługują. Nie chcemy, aby doszło do sytuacji, że nie będziemy mieli odpowiednich warunków aby przyjąć potrzebującego pomocy jeża lub funduszy na leczenie.
Zwierzęta, które mają zapewnione dobre warunki szybciej dochodzą do zdrowia, mają większą szansę na wyleczenie i powrót do życia na wolności.
Serdecznie dziękujemy za jakiekolwiek wsparcie, każda złotówka ma dla nas i naszych podopiecznych znaczenie.
Loading...