Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Tworzymy „Ptasie raje”, czyli miejsca ochrony i obserwacji dziko żyjących ptaków, służące również edukacji ekologicznej.
Włącz się w ratowanie dziuplaków na terenach wiejskich woj. podkarpackiego.
---------------------------------------------------------------------------------------------
O co chodzi z tymi „Ptasimi rajami”?
„Ptasie raje” to miejsca ochrony, obserwacji i edukacji, szczególnie o dziuplakach rodzimych gatunków.
<<Dziuplaki to ptaki mieszkające w dziuplach drzew w szczelinach lub wnękach budynków.>> Więcej o dziuplakach: www.PomagamPtakom.pl
Ptasie raje powstaną przy tych szkołach, które zgłosiły się (lub zgłoszą do 31 października 2021 r.) do udziału w niniejszej zbiórce (przysłały zgłoszenie i założyły Skarbonkę - zobacz Konkurs "Tworzymy Ptasi raj przy naszej szkole") oraz zbiorą określone kwoty pozwalające na realizację działań zgodnie z poniżej podanymi progami.
Każdy „Ptasi raj” tworzony niejako w podwójnym zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli.
Po pierwsze: jego wyposażenie zależy przede wszystkim od zaangażowania lokalnej społeczności w zbiórkę, bo w istocie, każda szkoła zbiera na swój „Ptasi raj”. Tyle ile zbierze szkoła, takie produkty i działania otrzyma (poniżej zobacz progi).
Zbiórka została przedłużona do końca roku, a zgłoszenia szkół przyjmowane będą do 31 października 2021 r. Zgłoś szkołę!
Po drugie: uczniowie wraz ze społecznością lokalną (rodzice, dziadkowie i nauczyciele) przy naszym i ekspertów wsparciu utworzą przyszkolne „Ptasie raje”.
Kompletny „Ptasi raj” to, co najmniej 20 skrzynek lęgowych (zwykle: typu A/A1), (zmontowanych przez uczniów) i zawieszonych w wybranej lokalizacji (np. przy szkolnym parku lub w parku na terenie miejscowości) oraz karmniki, a także tablica edukacyjna.
Zwróćcie uwagę, że wszystkie działania (montaż skrzynek lęgowych, zawieszenie, opracowanie treści tablicy edukacyjnej) mają charakter praktycznej edukacji.
Oczywiście sama zamontowana tablica edukacyjna przy „Ptasim raju” służy również edukacji społeczności lokalnej. A zawieszone skrzynki lęgowe są działaniem ochronnym. Utworzone miejsce może z kolei służyć do prowadzenia lekcji przyrody w terenie lub służyć samodzielnej obserwacji ptaków.
Czy każda szkoła otrzyma „Ptasi raj” w wersji pełnej? Jak wyglądać będą „Ptasie raje”? Czyli: na co przekażemy zebrane środki?
Jak już wyżej wspomnieliśmy: każda szkoła otrzyma tyle, ile sama zbierze do swojej Skarbonki (zgodnie z podanymi progami), a dodatkowo ma szansę na jeszcze więcej (zobacz poniżej).
Progi zbiórki w ramach Skarbonek szkolnych:
1. minimum 500,00 PLN - szkoła otrzyma: tytuł (dyplom uznania) „Szkoła Zaangażowana w Tworzenie PTASIEGO RAJU”, 5 zestawów budek lęgowych do samodzielnego montażu (w tym dostawa/wysyłka materiałów) wraz z filmowym instruktażem montażu budek lęgowych oraz ulotkami dot. ich prawidłowego zawieszania,
2. minimum: 750,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 1 oraz dodatkowo: książki o ptakach polski do biblioteki szkolnej,
3. minimum: 1000,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 2 oraz dodatkowo: 5 zestawów skrzynek lęgowych, (czyli w sumie 10 zestawów) oraz dodatkowo warsztat „Zrób to sam: montaż skrzynki lęgowej”,
4. minimum 1500,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 3 oraz dodatkowo: 5 zestawów skrzynek lęgowych, (czyli w sumie 15 zestawów) oraz dodatkowo warsztat: „Prawidła zawieszania skrzynek lęgowych”,
5. minimum 2000,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 4 oraz dodatkowo: 5 zestawów skrzynek lęgowych, (czyli w sumie 20 zestawów) oraz warsztat „Ratujmy dziuplaki! Ale, jak?”,
6. minimum 3000,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 5 (czyli 20 zestawów skrzynek lęgowych) oraz dodatkowo:
- pomoc w rozmieszczeniu (zawieszaniu) skrzynek lęgowych i karmników przy szkole lub w innym ustalonym ze szkołą miejscu,
- warsztat „Ptasia edukacja w terenie” - warsztatowy wybór treści oraz zdjęć i elementów graficznych do zamieszczenia na tablicy ekoedukacyjnej wraz z jej montażem w „Ptasim raju”,
- przekazanie 20 uczestnikom warsztatów po 1 zestawie skrzynki lęgowej (czyli w sumie dodatkowych 20 budek lęgowych dla ptaków) do samodzielnego montażu i zawieszenia na terenie własnej posesji (przy domu, w ogrodzie, sadzie, itp.).
Jak pomóc konkretnej szkole w utworzeniu „Ptasiego raju”?
Odnajdź Skarbonkę swojej szkoły lub szkoły, której chcesz pomóc (prawie na samym dole naszej zbiórki, tam gdzie jest lista wpłat - znajdziesz zakładkę „Skarbonki”).
Ile szkół może zgłosić się do tej inicjatywy? Ile „Ptasich rajów” powstanie?
Na razie (a dopisujemy ten fragment 4 września 2021 r.) nie wprowadzamy limitu szkół, które mogą przystąpić do projektu. Zastrzegamy sobie możliwość zakończenia naboru przed 31 października 2021 r.
Liczba powstających „Ptasich rajów” zależy przede wszystkim od wyniku zbiórki poszczególnych szkół (kwot w ich „Skarbonkach”) oraz kwoty ogólnej zbiórki.
Jak dołączyć swoją szkołę do tej inicjatywy?
Zgodnie z Regulaminem dostępnym tutaj: Konkurs.
Zobaczcie (posłuchajcie), co o naszej inicjatywie mówi Pan dr Andrzej G. Kruszewicz.
Skąd Fundacja „Tradycyjna Zagroda” (realizator programu „Pomagam Ptakom” i niniejszej inicjatywy) weźmie fundusze na dodatkowe nagrody dla szkół?
Z dwóch źródeł:
Pierwsze: to, które zasila konto główne zbiórki. (Dzieje się tak, kiedy wpłacasz pieniądze do Skarbonki „Pomagam Ptakom” lub z pominięciem Skarbonek szkolnych).
Drugie: (którego tutaj bezpośrednio nie widać, ale będziemy na bieżąco o nim informować), to darowizny i relacje sponsorskie z firmami, które wpłaciły środki bezpośrednio na subkonto Fundacji dedykowane inicjatywie „Pomagam Ptakom”.
Bardzo dziękujemy za KAŻDĄ darowiznę i prosimy o udostępnienie zbiórki! Potrzebujemy pomocy wielu miłośników kotów, ptaków i innych zwierzaków oraz wszystkich, którzy szanują przyrodę.