Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Ile nieszczęść może zmieścić jeden kot i jak szybko stan zdrowia może się pogarszać...
O tym z pewnością przekonuje nas historia kociej seniorki, 13-letniej Agatki. W marcu zaczęły się u niej niepokojące objawy, a wraz z nimi liczne wizyty w gabinetach i próby ustalenia, co kotce dolega i jak możemy jej pomóc. Pewnego dnia po wzięciu na ręce zareagowała bólowo, przestała pozwalać na głaskanie, zaczęła załatwiać się poza kuwetą, a do oddawania kału przyjmowała nietypową pozycję. Miała epizod, podczas którego ułożyła się na boku, wokalizowała, wyginała się... Trwało to chwilę i była w pełni świadoma.
W pierwszej kolejności celem diagnostyki wykonano badanie RTG, które wykazało zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym oraz piersiowym kręgosłupa. Zmieniony był również obraz miednicy, w której można była zaobserwować zrosty - co nie dziwi, jako że Agatka kilka lat temu miednicę miała składaną po złamaniu wskutek wypadku. Przy palpacyjnych oględzinach kręgosłupa, głównie w okolicy lędźwiowej i miednicy, Agatka zareagowała bólowo... Wdrożono leczenie przeciwbólowe oraz zalecono konsultację u ortopedy i neurologa.
Podczas wizyty u neurologa lekarz zaobserwował, że Agatka w chodzie ma niżej ustawiony tył ciała, a chód jest prawie stopowy. W staniu koteczka przestępowała z nogi na nogę. Omacywanie kręgosłupa ponownie zaskutkowało reakcją bólową z hiperestezją (przeczulicą) skóry w odcinku lędźwiowym... Z podejrzeniem zmian zwyrodnieniowych w kanale rdzenia kręgowego w odcinku Th3-S lub wypuklin bądź neurodegeneracji nerwów rdzeniowych Agatka została skierowana na badanie tomograficzne głowy i kręgosłupa.
Tomograf wykazał więcej obszarów do dalszego zaopiekowania, niż byśmy przypuszczali (przetoka między jamą ustną a przestrzenią zagałkową lewą, resorpcję korony zęba 404, podejrzenie polipa zapalnego w jamie bębenkowej lewej, z widocznym stanem zapalnym w puszce bębenkowej lewej, stare złamanie łopatki prawej z wtórną atrofią mięścia nadgrzebieniowego prawego), wszystko to jednak o niewielkim znaczeniu klinicznym w stosunku do objawów, z którymi obecnie się mierzymy. Dalszej diagnostyki rezonansem magnetycznym wymagają jednak zmiany międzykręgowe i zwyrodnieniowe w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych i kości biodrowych.
Aktualnie Agatka jest przed rezonansem magnetycznym kręgosłupa, który został zalecony dla długiego odcinka od C1 aż po S1 (czyli od szyjnego aż po krzyżowy).
Dotychczasowe badania (konsultacje u lekarza ogólnego, neurologa, ortopedy, badania krwi, RTG oraz tomografia komputerowa, leki przeciwbólowe) już pochłonęły majątek w kwocie 2925 złotych, a jesteśmy cały czas w trakcie diagnostyki. Koszt samego rezonansu to kolejne ok. 2 tysiące, a przecież po nim będą jeszcze konsultacje i dalsze leczenie. O ile zawsze staramy się przewidywać koszty utrzymania i profilaktyki naszych podopiecznych, o tyle wydatki w kwocie ponad 5 tysięcy złotych przy pogorszeniu stanu jednego kota to rząd wielkości, który nas przytłacza i stanowi ogromne wyzwanie dla ograniczonych środków finansowych, jakimi dysponujemy. Ale przecież Agatce nie odmówimy badań, konsultacji ani leczenia, będziemy temat drążyć, aby dojść przyczyny i ustalić plan działania.
W imieniu naszej charakternej seniorki prosimy o wsparcie zbiórki - przy tak potężnej kwocie liczy się naprawdę każda wpłata i silna mobilizacja dla Agatki!
Loading...