Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Not got a RatujemyZwierzaki account?
Sarna to piękne, a zarazem bardzo delikatne zwierzę. Co roku do naszego pogotowia trafia ok. 25 poszkodowanych osobników. Zazwyczaj w stanie krytycznym.
Dzieje się tak dlatego, że w miejscach, gdzie od lat rozmnażają się sarny polne, powstają nowe drogi ekspresowe, nowe osiedla. Poszkodowane zwierzaki są też ofiarami nieudanych działań kłusowników, pogryzień przez psy, wypadków samochodowych, poparzeń w trakcie wypalania traw. Trafiają do nas również osobniki słabe, które nie poradziły sobie z ostrą zimą oraz malutkie sarenki, którym zginęła matka lub zostały bezmyślnie zabrane z żerowisk.
Specyficzna fizjologia tych pięknych ssaków sprawia, że bardzo trudno je leczyć. W wyniku uszkodzeń mięśni podczas dużego wysiłku dochodzi do nieodwracalnych zmian, co skutkuje dalszą degeneracją nerek i mięśnia sercowego. W każdym przypadku dokładamy jednak wszelkich starań, aby sarna przeżyła i wróciła do naturalnego środowiska.
"Pogotowie dla saren" stworzyliśmy po to, aby maksymalnie wykorzystać te kilka, czy kilkanaście procent szans na przeżycie tych, jakże delikatnych, zwierząt. Mimo że niektóre sarenki bardzo trudno jest uratować, nie poddajemy się.
Przygotowujemy oddzielne miejsce do leczenia i rehabilitacji tego specyficznego ssaka, ponieważ pomieszczania w naszej lecznicy nie są odpowiednie. Ostre światło, nieprzyjemne odgłosy, ujadanie psów, czy śliskie, twarde płytki potęgują jeszcze bardziej stres u poszkodowanych saren. Odizolowanie, zaciemnienie i spokój to czynniki, które mają znaczny wpływ na sukces w ich leczeniu.
Nasze umiejętności i zaangażowanie nie wystarczą. Potrzebujemy odpowiedniego wyposażenia i warunków. Pomieszczenia szpitalnego wyłożonego gumową matą, boksów wyłożonych słomą, sali operacyjnej ze stołem dostosowanym do operacji na małych przeżuwaczach wraz z aparaturą potrzebną do ratowania saren (koncentratora tlenu, sztucznej nerki itp.). Jeżeli zwierzęciu uda się dojść do siebie, dalszą rekonwalescencję przechodziłoby w specjalnie przystosowanych zagrodach, do których nie miałyby dostępu inne zwierzęta i natrętni obserwatorzy.
Wszystkie te działania pociągają za sobą koszty. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc. Każde wsparcie jest na wagę złota. Dzięki temu będziemy mogli efektywniej nieść pomoc tym uroczym zwierzętom.
Zapewnienie lepszych warunków leczniczych sarnom będzie też skutkować zwiększeniem przeżywalności wśród tych pięknych ssaków. To jest nasze największe marzenie i główny cel.
Z góry dziękujemy za Państwa hojność.