Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX

Reprezentant Aleksandra Kolanek

E-mail towarzystwo.natrix@gmail.com

Telefon 666867652

Lokalizacja Wrocław, dolnośląskie

Herpo…-co? Herpetologia czyli nauka o płazach i gadach. Nie tylko nauka, ale przede wszystkich ochrona i edukacja. Od kilku lat działamy w imieniu tych mniej znanych, a często bezzasadnie nielubianych zwierząt.

Wszystko zaczęło się w 2014 od grupy biologów i entuzjastów przyrody z Wrocławia, Krakowa i Poznania. Połączyła nas motywacja do działania przeciwko problemowi zanikania płazów i gadów, utraty cennych ekosystemów, a także braku podstawowej wiedzy na ich temat w społeczeństwie. Obecnie jesteśmy jedyną taką organizacją w Polsce, zrzeszająca zarówno specjalistów jak i amatorów rozsianych po całym kraju, a efekty naszych starań możecie śledzić TUTAJ

Od 2010 roku, jeszcze jako studenci, rozpoczęliśmy akcję czynnej ochrony ropuch we Wrocławiu (okolice kąpieliska „Morskie Oko”) gdzie podczas wiosennej wędrówki do zbiornika rozrodczego wiele płazów ginie pod kołami samochodów. Jest to szczególnie niebezpieczny okres w życiu tych małych zwierząt. Na krótkim odcinku, w ciągu wieczoru zginąć może kilkaset osobników co bez podjęcia działań skutkowałoby wymarciem całej lokalnej populacji. Akcja przy „Morskim Oku” z biegiem lat rozszerzyła swój zakres- zbieramy dane na temat płci i wielkości przenoszonych osobników oraz na temat warunków meteorologicznych podczas przebiegu migracji, co pozwala dokonywać szczegółowych analiz i podejmować skuteczniejsze działania. Podobne akcje przeprowadzamy również w innych miastach.

Nie da się skutecznie chronić bez znajomości problemu, dlatego prowadzimy liczne badania naukowe i publikujemy wyniki swoich prac. Skupiamy się głównie na ochronie zwierząt w środowisku naturalnym. W tym celu zbieramy dokładne dane o rozmieszczeniu płazów i gadów, aby wyznaczyć obszary priorytetowe. Prowadzimy takie projekty jak: badanie rozmieszczenia gniewosza plamistego, zbieranie obserwacji żółwi w Polsce, projekt dotyczący płazów i gadów Krakowa. Najważniejsze są działania podejmowane w celu ochrony całych siedlisk. Zajmując się płazami i gadami chronimy również szereg innych zwierząt i roślin wzajemnie ze sobą powiązanych.

W Polsce żyje 30 gatunków płazów i gadów. Jak każdy element przyrody, odgrywają swoją rolę w funkcjonowaniu środowiska naturalnego. Niestety wśród tych zwierząt narosło wiele negatywnych mitów oraz skojarzeń wzbudzających niepotrzebny lęk i niechęć. Dlatego staramy się edukować społeczeństwo o potrzebie ochrony tych stworzeń, a także odczarować ich wizerunek już od najmłodszych lat, prowadząc specjalne zajęcia dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.

Edukujemy również dorosłych przy okazji prowadzenia różnych akcji ochroniarskich, aby zaszczepić dbałość o przyrodę wśród możliwie największej grupy osób. Przygotowujemy autorskie grafiki, stawiamy tablice edukacyjne. Mieliśmy przyjemność współtworzyć ogólnodostępny geoportal przedstawiający walory przyrodnicze nieczynnego kamieniołomu w Gogolinie oraz wirtualną ścieżkę edukacyjną po Kopalni Wapienia Górażdże. Liczymy że takich inicjatyw w przyszłości będzie więcej, z pewnością wasze wsparcie finansowe mogłoby w tym pomóc.

Same chęci nie zawsze wystarczą, aspekt finansowy hamuje podejmowanie pewnych akcji. Potrzebne są nam środki na dojazd oraz zakup niezbędnego sprzętu do badań lub materiałów używanych podczas działań ochroniarskich. Chcielibyśmy rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną i publikacje (w planach mamy też wydanie gry edukacyjnej), jednak opierając się wyłącznie na wolontariacie może nie być to możliwe.

W styczniu 2023, po latach badań i dzialań udało nam się doprowadzić do utworzenia rezerwatu przyrody poświęconego ochronie gniewosza plamistego! Wspierając nas wspieracie m.in. takie właśnie inicjatywy. 

Możecie nas wesprzeć nie tylko poprzez darowizny ale również wybierając TH NATRIX podczas korzystania z darmowej aplikacji fanimani.pl przy okazji robienia zakupów. Zapraszamy Was również do odwiedzania naszych stron internetowych gdzie znajdziecie ciekawostki, filmy i praktyczne infografiki.
Będziemy wdzięczni za każde wsparcie!

Supporters

Loading...