Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Przeciwdziałanie bezdomności kotów jest jednym z podstawowych celów naszej Fundacji. Najskuteczniejszą i najbardziej humanitarną metodą ograniczania populacji zwierząt bezdomnych i wolno żyjących, a tym samym walki o poprawę ich losu, jest powszechna kastracja.
Dziękujemy za wsparcie tej istotnej zbiórki dla kotów bezdomnych!
Przeciwdziałanie bezdomności kotów jest jednym z podstawowych celów naszej Fundacji. Najskuteczniejszą i najbardziej humanitarną metodą ograniczania populacji zwierząt bezdomnych i wolno żyjących, a tym samym walki o poprawę ich losu, jest powszechna kastracja.
Raport roczny Głównego Lekarza Weterynarii wykazuje, że w 2020 roku w schroniskach dla zwierząt przebywało 32 507 tys. kotów. Natomiast w roku 2021 odsetek kotów przebywających w schroniskach wzrósł o ok. 2% dając 33 367 kotów. Natomiast raport FEDIAF Facts and Figures z 2020 wykazał, że w Polsce jest aż 6 800 000 kotów! Skala bezdomności jest ogromna…
Każdego roku nasza Fundacja finansuje setki kastracji kotów bezdomnych. W roku 2022 udało się nam sfinansować 480 zabiegów kastracji, a od początku roku 2023 sfinansowaliśmy już ponad 162 kastracji kotów bezdomnych. Koszt zabiegu kotki to ok. 250 zł, kocura 150 zł.
Teoretycznie jedna nie wysterylizowana kotka w ciągu 4 lat rozrodu (okres przyjęty umownie, może on bowiem trwać dłużej) może dać 512 kociąt (zakładając średnią liczebność 3 miotów rocznie i 4 kociąt w każdym miocie, z których 50% to samice). Jeden niewykastrowany kocur może w ciągu dziesięciu lat spłodzić około osiemdziesięciu kociąt, które rozmnażają się w takim samym tempie – ich młode również się rozmnażają… Na świat przychodzi setki tysięcy kociąt, spośród których większość musi walczyć o przeżycie na ulicy. Niechciane kocięta są niestety często porzucane lub zabijane, a w najlepszym przypadku oddawane do przepełnionych schronisk czy fundacji. Szacuje się, że 75% spośród takich kociąt nie dożywa dorosłości. Los, który je spotyka, nie ma w sobie nic z uroczej sielanki słodkich koteczków. Odchodzą z tego świata, cierpiąc – głodne, chore i zapomniane. Zdecydowana większość spośród nich przed osiągnięciem dorosłości umrze z bardziej czy mniej "naturalnych" przyczyn (chorób, głodu, zjedzona przez inne zwierzę czy zabita przez człowieka), a te, którym uda się przeżyć, czeka egzystencja (i śmierć) zwierzęcia bezdomnego.
Kastracja wpływa także bezpośrednio na bezpieczeństwo i zdrowie kota (zmniejsza tendencje kocurów do walki, zmniejsza niepożądane zachowania, przedłuża kocie życie ograniczając zmiany hormonalne w organizmie, redukuje ryzyko nowotworów, ropomacicza, pozbawia kotkę bolesnej i męczącej rui).
Dlatego tak ważne są ciągłe działania mające na celu wyłapywanie i kastrowanie kotów bezdomnych, które są prowadzone na terenie całej Polski przez organizacje pro zwierzęce. Obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt wynikający z ustawy i programu o zapobieganiu bezdomności zwierząt w Polsce jest bardzo niskobudżetowy. Miasta i gminy w zakresie wydatkowania środków publicznych na ten cel powinny dążyć do przeznaczania kwot adekwatnych do wzrastającego problemu bezdomności zwierząt w Polsce, a przeznaczają zaledwie ułamek kwot, które opłacamy jako fundacja. To właśnie fundacje mierzą się z ogromną falą bezdomności kotów, przed którą nie potrafimy odwrócić wzroku.
Na ten moment faktury za wykonane zabiegi przez ostatnie miesiące jeszcze przed tzw. „sezonem” opiewają na ponad 30 tys. złotych. Faktura za końcówkę roku 2022 za zabiegi opiewa na kwotę 35 tys. Aby móc dalej działać w tej ważnej kwestii i realnie pomagać kotom, nie prosimy już, a błagamy Was o pomoc i wsparcie.
Ładuję...