Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Kochani
Dzięku Waszemu wsparciu udało się przekazać niezbędne materiały i sprzęty!
Co jeszcze zrobiliśmy?
Przekazaliśmy do wykorzystania przez lekarzy weterynarii zrealizowany samodzielnie film instruktarzowy z techniki sterylizacji suki - materiał posłuży do nauki dla kolejnych lekarzy
Przeszkoliliśmy wstępnie z technik sterylizacji oraz podstaw badania parazytologicznego ponad 40 lekarzy weterynarii
O trzech lekarzach możemy już powiedzieć, że są w pełni samodzielni w zakresie, w jakim ich przeszkoliliśmy i z powodzeniem przeprowadzają zabiegi sterylizacji i kastracji psów. Ich zadaniem jest teraz szkolenie kolegów i przekazywanie zdobytej wiedzy dalej. Efekty sprawdzimy w przyszłym roku
Wzięliśmy udział w konferencji z udziałem przedstawicieli ministerstwa zdrowia oraz rolnictwa poświęconej problemowi echinokokozy, podczas której Daniel Figiel wygłosił prezentację przedstawiającą zależność pomiędzy populacją bezdomnych psów, a występowaniem echinokokozy u ludzi oraz zaproponował humanitarny, alternatywny dla prowadzonego w Kirgistanie odstrzału, sposób na kontrolę populacji bezdomnych psów. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, były pytania i rozmowy w kuluarach
Odwiedziliśmy klinikę weterynaryjną w Karakoł, do której został przekazany podarowany przez nas w zeszłym roku jeden z autoklawów. Cieszy nas bardzo, że sprzęt pracuje i służy lekarzom oraz ich pacjentom. Podczas wizyty dr Mirbek pokazał nam technikę operacyjną u owiec, usuwanie cysty tasiemca z zatoki czołowej!
DZIĘKUJEMY!
więcej zdjęć znajdziecie na naszej stronie internetowej Galeria 2019
To przecież oczywiste, że do jakiejkolwiek operacji sterylne (jałowe) narzędzia chirurgiczne to absolutne minimum. Wszyscy wiemy, że podstawą zwalczania bezdomności zwierząt są sterylizacje.
Niestety, nie wszędzie tak jest. W wielu krajach na świecie podstawą zwalczania bezdomności psów są ich masowe odstrzały. Niepotrzebna śmierć setek tysięcy psów – najlepszych przyjaciół człowieka...
Przeciwstawiamy się temu. W ramach Veterinary Foundation działamy na rzecz zamiany odstrzałów na sterylizacje i kolczykowanie. Za nami Veterinary Expeditions – Kyrgyzstan 2018. To, co zobaczyliśmy w Kirgistanie, nie pozwala nam spać spokojnie. Ludzie są tam bardzo przyjaźni i otwarci, chcą zmian, ale ich sytuacja finansowa jest bardzo zła, jeśli nie tragiczna.
Zakup najprostszych sprzętów do lecznicy to dla nich ogromny luksus. W wielu lecznicach dla zwierząt nie ma nawet bieżącej wody. Na zdjęcie rentgenowskie, czy operację psa lub kota, trzeba jechać do stolicy, nierzadko to kilkaset, nawet tysiąc kilometrów!
W maju lecimy po raz kolejny z naszą misją. Podobnie jak w ubiegłym roku i tym razem chcemy przekazać odrobinę materiałów i sprzętu, które pomogą zapewnić większe bezpieczeństwo operacji i umożliwią podstawowe badania weterynaryjne.
W tym roku chcemy przekazać kirgiskim lekarzom weterynarii autoklaw oraz kilka mikroskopów do badania krwi i kału.
W Polsce nie wyobrażamy sobie lecznicy dla zwierząt bez tych sprzętów, w Kirgistanie trudno sobie wyobrazić, że taki luksus może być dostępny. Koszt jednego mikroskpu (799 zł) to dla Kirgizów równowartość dwumiesięcznej pensji. Pasożytnicze choroby odzwierzęce (m.in. echinokokoza czyli bąblowica) zbierają w Kirgistanie ogromne żniwo. Na zarażenie narażone są głównie dzieci w wieku do 14 lat. Dzięki podstawowemu badaniu kału pod mikroskopem można wykrywać i zwalczać echinokokozę u psów, stanowiących główne źródło zarażenia dla ludzi.
Prosimy Was o wsparcie. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata, ma moc.
Ładuję...