Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Jesienią 2020 zakonczyliśmy budowę dużej, wielofunkcyjnej woliery. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie - było Was bardzo wielu, a finisz zbiórki przekroczył wszelkie oczekiwania. W wolierze są lokatorzy nawet w zimie - w ustawionych w niej domkach hibernacyjnych śpią snem zimowym jeże.
1 sierpnia 2020 - stan zbiórki już na to pozwala - rozpoczęliśmy prace ziemne. Budowa wielkiej woliery adaptacyjnej rozpoczęta. Jeśli uda nam się zebrać środki w krótkim terminie, pierwszym lokatorem woliery przygotowującym sie do wypuszcznie na wolność będzie borsuk Ostróżka.
"Jeżurkowo" jest ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt. Ośrodek, chociaż wpisany na oficjalną listę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nie korzysta z pomocy żadnej instytucji państwowej. Dzięki prywatnym darczyńcom w ośrodku ratowanych jest kilkaset małych ssaków rocznie. Po wyleczeniu i rehabilitacji dorosłe zwierzęta lub odchowane małe sieroty powracają na wolność.
Od 2011 roku "Jeżurkowo" zajmuje się pomocą dla jeży europejskich, które są gatunkiem chronionym. Liczba ratowanych zwierząt rośnie z roku na rok i dlatego prawdopodobnie najmniejszy ze wszystkich ośrodków rehabilitacji zwierząt w kraju, cierpiał dotkliwie na brak przestrzeni. Dzięki pomocy darczyńców w 2019 roku nasza fundacja nabyła działkę przylegającą do "Jeżurkowa". W międzyczasie, obok nadal najliczniejszych jeży, pacjentami ośrodka zostały wiewiórki. Od kilku już lat kilkadziesiąt rannych lub osieroconych wiewiórek trafia co roku do "Jeżurkowa".
Wiosną na zakupionej działce wybudowano nowe woliery adaptacyjne, w których zwierzęta przygotowują się do powrotu na wolność - pięć wolier dla jeży i jedną dla wiewiórek. Jednak "Jeżurkowo" stanęło teraz przed dużym i kosztownym problemem - pilnie potrzebna jest ogromna, uniwersalna woliera dla innych gatunków ssaków, które incydentalnie trafiają do ośrodka. A nowi podopieczni pojawiają się coraz liczniej:
Projekt naszej woliery jest już gotowy, bardzo prosimy Państwa o wsparcie budowy. Dzięki temu dzikie zwierzęta bez problemów przystosują się do powrotu na wolność
Wielofunkcyjna woliera będzie podzielona na dwie części, tak, aby jednocześnie mogły w niej przebywać zwierzęta różnych gatunków. Oprócz solidnych fundamentów i częściowego zadaszenia konieczne w niej będzie także wyposażenie odpowiadające potrzebom różnych ssaków. Np. pod wolierą - specjalnie dla borsuków - zostanie umieszczona około metrowa warstwa świeżej ziemi zabezpieczona od dołu poziomą kratą, bo w naturalnych warunkach borsuki ryją głębokie nory.
Ładuję...