Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Zagroda zaczęła powstawać jeszcze pod koniec trwania zbiórki, budowa zakończyła się niedługo później.
Wokresie jesienno-zimowym posłużyła jako miejsce dla hibernacji młodych jeży.
"Jeżurkowo", ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt funkcjonujący tylko dzięki prywatnym darczyńcom potrzebuje pilnie nowej infrastruktury. "Jeżurkowo" istnieje od 10 lat, a z każdym rokiem liczba potrzebujących pomocy małych ssaków rośnie. Prywatny ośrodek, chociaż oficjalnie wpisany na listę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nigdy nie otrzymał pomocy od instytucji państwowych. Gdy prawdopodobnie najmniejszy ośrodek rehabilitacji zwierząt w kraju, w 2018 roku dosłownie pękał w szwach, zapadła decyzja o kupnie przyległej działki i dzięki pomocy tysięcy darczyńców udało się zebrać potrzebne środki.
Od tego czasu ośrodek sukcesywnie się rozbudowuje - powstają nowe zagrody i woliery, w których wyleczone dorosłe zwierzęta i odchowane osierocone maluchy umieszczane są przed wypuszczeniem na wolność. Dzięki temu zwierzęta mogą się przystosować do naturalnych warunków. Powstały zagrody dla jeży europejskich, które stanowią gros wszystkich pacjentów ośrodka, powstała woliera dla wiewiórek i duża wielofunkcyjna woliera, w której mogą przebywać zwierzęta praktycznie wszystkich gatunków niewielkich ssaków. Każda zagroda i woliera powstała dzięki pomocy wielu darczyńców. Jednak infrastruktura ośrodka pozostaje przynajmniej o krok za potrzebami. Tylko w lecie 2020 roku w "Jeżurkowie" odchowanych zostało ponad sto, malutkich, osieroconych jeży.
Każde odchowane zwierzę, każdy odchowany miot potrzebuje przed uwolnieniem miejsca do ćwiczeń na zewnątrz, chociażby po to, aby przystosować się do cyklu dzień - noc i dobowych zmian temperatury. Przy gwałtownie rosnącej liczbie potrzebujących pomocy dzikich zwierząt, tego miejsca rozpaczliwie brak. Budowa nowej, dużej zagrody stała się absolutną koniecznością. Zagroda będzie służyła głównie jeżom europejskim, ale też zajęczakom. Młode zające - często ranne - również trafiają do ośrodka od wczesnej wiosny.
Projekt zagrody dla dzikich dzieci jest już gotowy - będzie miała wymiary około 3 x 10 metrów, dla bezpieczeństwa małych zwierząt będzie całkowicie zamknięta od góry i prawie całkowicie zadaszona, a także będzie miała możliwość podziału na dwie mniejsze części. Podobnie jak poprzednie, wykonana wyłącznie z aluminium, będzie mogła służyć przez wiele lat. Bardzo prosimy o wsparcie dla dzikich maluchów, musimy zdążyć przed latem.
Ładuję...